Egy inárcsi devizahiteles ügyében hozott ítéletével történelmi döntést hozott a Pesti Központi Kerületi Bíróság: először mondta ki magyar bíróság, hogy a devizaalapú kölcsönszerződés az Európai Unió Bírósága (EUB) iránymutatása alapján semmis, és az adós csak az eredetileg felvett összeget köteles visszafizetni – a bank viseli az árfolyamkülönbözetből fakadó többletköltségeket.
Az ügy alapja egy 2008-ban kötött devizahitelszerződés, amelyben az adós 7 millió forintnak megfelelő svájci frank alapú kölcsönt vett fel. A törlesztés során az évek alatt több mint 13 millió forintot fizetett vissza a banknak – tehát közel a dupláját a felvett összegnek. A bíróság most kimondta: az árfolyamkockázat viselésének feltételei nem voltak átláthatóak és tisztességesek, így a szerződés érvénytelen.
Az ítélet értelmében a bank köteles visszafizetni az adós által túlfizetett összeget, azaz több mint 6 millió forintot, valamint ennek késedelmi kamatait is. Az eset különösen jelentős, mert a bíróság kizárólag az EUB döntését vette alapul, függetlenül a korábban meghozott magyar devizahiteles törvényektől.
Ez az ítélet akár fordulópont is lehet a devizahiteles ügyek hosszú történetében, mivel megerősíti, hogy az uniós jog elsőbbséget élvez a tagállami szabályozással szemben, ha az utóbbi nem biztosít kellő fogyasztóvédelmet. Az eset új lendületet adhat azoknak az adósoknak, akik korábban sikertelenül próbálták érvényesíteni jogaikat.
Bár a mostani ítélet még nem jogerős, precedenst teremthet a bíróságok számára, és egyre több ügy nyílhat meg annak érdekében, hogy a fogyasztók jogai érvényesüljenek a devizahitelezés során keletkezett károkkal szemben.
forrás: 24.hu
foto: freepik.com